סביבה נקייה במקום העבודה כמה היא תורמת לעובדים ולעסק?

עד לא מזמן, המוטיבציה היחידה שניתנה לעובדים כדי שיספקו תפוקה נאה הייתה השכר. אך ככל שהזמן עובר, יותר ויותר עסקים מבינים את החשיבות הגבוהה של היבטים שונים מסגנון העבודה ובאופי מקום העבודה בעניין שביעות הרצון של העובדים והתפוקה שלהם. מבדיקה שהעלה אתר לינקדאין, האתר המרכזי שמחבר בין מעסיקים לבין שכירים ופרילאנסרים, התגלה כי במקום השלישי מבין הדברים שמעצבנים עובדים במקום עבודתם, הוא אזורים ציבוריים מלוכלכים. ניקיון סביבת העבודה הוא אכן בעל חשיבות עליונה, וכדאי להכיר היטב את הסיבות לכך, וגם את הפתרונות לייצור סביבת עבודה פורייה יותר.

כיצד עבודה בסביבה נקייה משפיעה על העובדים?

יש סיבות רבות לכך שנושא הניקיון בכללותו הפך למשמעותי ומרכזי במיוחד בעידן המודרני – לסביבה נקייה יש השפעות פלאיות על השוהים בה, ואף יותר מכך, סביבה מלוכלכת עשויה לפגוע בהם באופן משמעותי.

היחסים הללו מתקבלים בכל סביבה ועבור כל בני אדם, וכך מקבלת גם ביטוי משמעותי בעבודה.

הקשר בין שביעות רצון העובדים והנוחות שלהם לבין התפוקה שלהם בעבודה כבר הוכח לפני זמן רב, וההתחלה הטובה ביותר לשפר את הרגשתם במקום העבודה היא באמצעות סביבה נקייה יותר.

מבחינת המעסיק, התוצאות אינן משתקפות רק בשביעות הרצון של העובדים, אלא בתפוקה גבוהה הרבה יותר וכך העסק מתפקד ביעילות מיטבית.

תוך בחינה מהירה נוכל לגלות במהירות את יחסי הגומלין בין ניקיון הסביבה לבין תפוקת העובדים, ולראות כיצד הניקיון משפיע על אופי העבודה באופן ישיר.

איך סביבת עבודה נקייה תורמת לאסתטיקה בעסק?

ההיבט הראשון שבמסגרתו ניקיון סביבת העבודה משפיע על תפוקת העובדים הוא ההיבט האסתטי.

כל אחד יודע באופן אינטואיטיבי שסביבה נקייה היא סביבה אסתטית יותר, והיחסים הללו כה משמעותיים עד שמוקדשת חשיבה רבה בנושאי עיצוב פנים כדי להעניק לחלל חזות של ניקיון כבר מבחינה עיצובית.

יחסי הגומלין הללו הם דו כיווניים, וסביבה שאינה נקייה נתפשת כמוזנחת – מה שיש בו לא רק להשפיע על מצב הרוח של העובדים, אלא גם על האופן בו הם תופשים את מסגרת העבודה שלהם.

העובדים יפעלו בשאננות גבוהה יותר ובתשומת לב נמוכה יותר עבור עסק שהם תופשים כמוזנח, ואילו עבור עסק מטופח הם יפעלו ביתר תשומת לב כדי לעמוד בסטנדרטיים המקצועיים שלו.

איך סביבת עבודה נקייה תורמת לבריאות העובדים?

היבט חשוב יותר מן ההיבט האסתטי של סביבת העבודה, הוא ההיגיינה שלה, אשר יש לה השפעה ישירה על בריאות השוהים בה.

סביבה שאינה נקייה מהווה בית גידול לשלל מזיקים בלתי רצויים, כאשר במצב של היגיינה מוזנחת לחלוטין הסביבה מסתכנת אף בנוכחות של בקטריות ופטריות.

אך גם סביבה נקייה באופן בינוני אינה חפה ממזיקים לא רצויים, והמפורסמת שבהם היא קרדית האבק, הייצור המיקרוסקופי שאוהב אבק ולחות ושהוא הגורם למרבית התגובות האלרגיות של אנשים לאבק.

ניתן להבין כיצד בריאות לקויה של העובדים עשויה לפגוע בתפוקת העבודה שלהם, כאשר מדמיינים את העובדים לוקחים ימי מחלה ונעדרים מהעבודה.

אך לא צריך להגיע לכדי כך על מנת שתפוקת העובדים תיפגע כתוצאה מהיגיינה לקויה.

גם כאשר לא מתפרצת מחלה אשר תכריח את העובדים להישאר בבית, המערכת החיסונית שלהם תגביר את הפעילות לנוכח המזיקים השונים הנמצאים בסביבת העבודה, והאנרגיה הנדרשת לה תבוא על חשבון הריכוז והמיקוד שלהם.

באופן הזה, ההיגיינה הלקויה משפיעה באופן ישיר על התפוקה של העובדים, והיא עושה זאת באופן משותף לכל העובדים השוהים במתחם.

למה סביבה נקייה היא סביבה חיובית יותר?

מקום עבודה נקי - עובדים מרוצים

מלבד ההשפעות הספציפיות של ההיבט האסתטי וההיבט הבריאותי על תפוקת העובדים, שניהם משפיעים גם על היבט שלישי שגם הוא כשלעצמו מוסיף או גורע לתפוקת העובדים.

זהו מצב הרוח של העובדים, ושביעות הרצון שלהם במקום העבודה.

סביבת עבודה שאינה נקייה תהיה לא אסתטית ולא בריאה, ושני המאפיינים הללו – כל אחד בדרכו – יפגום בשביעות הרצון של העובדים ויגרום להם לחוסר נוחות בסביבת העבודה.

חוסר הנוחות הזה הוא בעל חשיבות גבוהה הרבה יותר מכפי שנהוג לחשוב, מכיוון שגם אם העובד מנסה להתגבר עליו ולספק את התפוקה הגבוהה ביותר שבאפשר, חוסר שביעות הרצון ייתן את אותותיו המזעריים על המיקוד שלו, הריכוז שלו והאנרגיה שלו – ולאורך זמן, הדבר יצטבר עד לכדי פגיעה משמעותית בתפוקה של העובד לאורך זמן.

אסור גם לשכוח שהדוגמה הזו דנה רק בעובד החרוץ ביותר אשר מנסה להתגבר על התחושות הלא נעימות הרגילות שלו – סביר להניח שהעובד הממוצע יגיב באופן קיצוני יותר, יתמרמר, וכך התפוקה שלו תלך ותרד עוד ועוד.

מנגד, סביבת עבודה נקייה, אשר מביאה לסביבה היגיינית, בריאותית ואסתטית, תייצר בדיוק את האפקט ההפוך.

היא תגרום לעובדים להרגשה חיובית יותר, לרעננות ולשמחה, אשר יקבלו ביטוי במקום העבודה בחריצות, במיקוד ובריכוז גבוהים, אשר יעלו משמעותית את התפוקה שלהם.

איך סביבת עבודה נקייה משפיעה על הרושם הראשוני?

בנוסף לכל ההשפעות הישירות של מצב הניקיון בסביבת העבודה על העובדים, ישנו ההיבט של הרושם הראשוני שמייצרת סביבת העבודה עבור אורחים.

בכל סוג של עסק ובכל סביבת עבודה, ישנה חשיבות גבוהה לרושם הראשוני – בין אם מדובר בחנות, במפעל, במשרד או בכל סוג עסק באשר הוא.

בהתאם לסוגי סביבות העבודה השונים, האורחים שעשויים לבקר בו עשויים להיות שונים זה מזה, אך קל להבין כיצד ניקיון לקוי של האזור יפגע ברושם הראשוני שהעסק יותיר להם:

 • שותפים עסקיים: קולגות או שותפים עסקיים שיגיעו למקום העבודה כדי לדון בנושאים שונים יבחנו היטב את הרצינות של האדם העומד מולם גם על פי החזות של מקום העבודה אשר הוא מחזיק, וכך הניקיון של סביבת העבודה חשוב במיוחד עבור הרושם הראשוני.
 • לקוחות: אלו הם ככל הנראה קהל היעד שעבורו הרושם הראשוני הוא החשוב ביותר – הרושם הראשוני, דרך הניקיון, עשוי ממש להכריע האם הלקוחות יבחרו בעסק או לא, וכך יש להבטיח שהם יקבלו את הרושם הראשוני הטוב ביותר.
 • עובדים פוטנציאליים: גם על עובדים פוטנציאליים צריך להשאיר רושם ראשוני טוב, אשר יראה להם שמדובר במקום עבודה רציני ששווה לעבוד בו – סביבת עבודה שאינה נקייה עשויה להרתיע עובדים טובים שהיו עשויים להיות נכס חשוב עבור העסק, והיא עשויה מנגד גם למשוך עובדים לא טובים שייראו בסביבת העבודה המוזנחת כמקום שיוכלו לעבוד בו בעצלתיים.

כיצד נשמור על סביבת עבודה נקייה?

זה לא מספיק לדעת שחשוב לשמור על סביבת העבודה נקייה, אלא יש לדעת גם כיצד לעשות זאת ביעילות.

בין אם אנו מעסיקים חברת ניקיון חיצונית אשר מטפלת בכל נושאי הניקיון וההיגיינה ובין אם אנו מעסיקים עובדי ניקיון באופן ישיר, עלינו לוודא שהם מבצעים את עבודתם באופן מקיף ויעיל כדי להבטיח שהתוצאות תהיינה מיטביות.

בנוסף לכך, באמצעות הסבת תשומת הלב של העובדים עצמם במקום העבודה לנושאי הניקוין, ובאמצעות עידוד שלהם לשמירה נכונה יותר על הניקיון, אפשר לדאוג שכל שגרת הניקיון במשרד תתבצע ביעילות הגבוהה ביותר.

באמצעות מספר קווים מנחים עיקריים ניתן לשמור על סביבת עבודה נקייה, היגיינית, בריאותית ואסתטית.

סדר וארגון במקום העבודה

השלב הראשון בניקיון נכון הוא סדר וארגון של סביבת העבודה, כי רק כך יהיה אפשר לגשת באופן נכון אל המרחב ולנקות אותו ביעילות.

אנשי הניקיון עצמם אמנם יכולים לסייע בארגון וסידור סביבת העבודה, אך אין צורך להטיל עליהם את המטלה, ובטח שלא את מלואה.

כדאי במקום לעודד ולהרגיל את העובדים להשאיר אחריהם סביבה מסודרת, באופן שמתבטא בשני מישורים:

 • סידור המרחב המשותף: דאגה מתמדת לשמירה על סדר במרחב המשותף, ואף לקיחת יוזמה לסידור המרחב המשותף במידה וזה נותר מבולגן.
 • סידור המרחב הפרטי: יש להרגיל את העובדים להשאיר את עמדת העבודה שלהם מסודרת היטב, כך שלא ייוותרו שלל פריטים ואביזרים בתפזורת.

ניקיון יומי וניקיון שבועי

יש להנחיל שתי שגרות ניקיון לפחות – האחת בסיסית יותר שנעשית על בסיס יומי, והאחרת נקודתית יותר, שיכולה להיעשות על בסיס שבועי.ניקוי שבועי ויומי של המשרד

הניקיון היומי צריך לכלול בעיקר סילוק של אשפה, החלפת הפחים, ניקוי כתמים שונים וניקוי אבק.

במסגרת הניקיון היומי יש להקדיש את תשומת הלב לאלמנטים הבולטים והמרכזיים ביותר בחלל העבודה, ואת אלו שקל יותר לנקות.

הניקיון השבועי מאידך צריך לסבוב מלאכות ניקיון ממוקדות יותר, שאמנם אין צורך לבצע מידי יום ביומו, אך בהחלט אסור להזניח.

ישנן משימות רבות שניתן לשלב בניקיון השבועי, והדרך הטובה ביותר לעשות זאת במקום העבודה היא לחלק את המשימות לימים השונים, וכך לצרף משימה שבועית אחת או שתיים עבור כל יום בשבוע אל מטלות הניקיון היומיות.

בין המשימות הללו, ניתן לשים את הדגש על הבאות:

 • ניקיון אבק ממוקד: ניקיון אבק באופן ממוקד יותר מן הניקיון היומי, תוך מתן דגש למכשירים האלקטרוניים, למדפים שונים, לאזורים צפופים וכאלה שבין מסמכים או קלסרים ואל אזורים פחות נגישים.
 • שטיפה: באם שטיפת הרצפות של סביבת העבודה אינה מהווה חלק מן מטלות הניקיון היומיות, יש לשלב אותה במטלות השבועיות.
 • ניקיון יסודי: בעוד שבאופן תדיר ככל הנראה נעשה שימוש בתכשירי ניקיון שגרתיים, כדאי לשלב במטלות השבועיות ניקיון מקיף יותר אשר עושה שימוש בשיטות ניקיון או בחומרי ניקוי חזקים יותר.
 • ניקוי אלמנטים קשים לניקוי: כל מקום עבודה מכיל בו אלמנטים שקשה יותר לנקות, בין אם מדובר במזגנים, מיכלים שונים או שלל אלמנטים אחרים – כך ניתן לשלב את שגרת הניקיון שלהם במטלות הניקיון השבועיות.

ניקוי מיידי

בנוסף לשגרות הניקיון היומיות והשבועיות, יש לדאוג גם לתת מענה לצרכים מיידים הקשורים בניקיון.

ההיבט הזה נוגע בהיבט של הסדר והארגון – כך שממש כפי שנשאף לשמור על סביבה מסודרת ומאורגנת, כך גם עלינו לשמור על סביבה נקייה, ואם פריטים שונים מלכלכים אותה, יש לתת להם מענה מיידי.

ההיבט הראשון שחושבים עליו מבחינה זו הוא פחי האשפה, אשר יש לדאוג לרוקן אותם במהירות ולא לתת להם לעלות על גדותיהם – הדבר לא רק יגרום למפגע היגייני בלתי רצוי, אלא גם עשוי להותיר כתמים לא נעימים על גבי הפחים עצמם ועל סביבתם.

אך עניין דוחק אף יותר מפחי האשפה הם כתמים שונים, שעשויים להופיע כתוצאה מנוזלים, ממזון, מדיו ומגורמים נוספים.

לכתמים יש נטייה להתייבש ואף להיטמע במשטחים שהם מכתימים אם הם מוזנחים לאורך זמן, וכך הם ישאירו אחריהם זיכרון מלוכלך שיהיה קשה להסיר.

אם ניתן להם מענה מיידי, יהיה אפשר לסלק אותם בקלות, ולהשאיר סביבה נקייה במיוחד.

אמצעי ניקיון המשרד או העסק

שואב אבק מרכזי למשרדים ועסקים

שואב אבק מרכזי למשרדים ועסקים – בריאות והצלחה בסביבה נקייה 

הקו המנחה האחרון ליצירת סביבת עבודה נקייה נוגע באמצעי הניקיון עצמם – אם אנו כבעלי העסק נעניק לעובדי הניקיון שלנו אמצעים עצמתיים יותר לניקיון, כך נוכל להבטיח שהם יבצעו את העבודה שלהם ביתר יעילות ויותירו תוצאות מיטביות.

אמצעי הניקיון הללו עשויים להיות רבים ומגוונים, והם מקבלים ביטוי הן בייעודיות של אמצעי הניקיון הן בפונקציונליות שלהם.

כך, יש להציע לעובדי הניקיון מגוון חומרי ניקוי רחב דיו כדי שיוכלו לתת מענה לכל צורך שיתעורר, וכדאי לצייד אותם באמצעים נוחים להנעת כלי הניקיון שלהם כדי שיוכלו לבצע את עבודתם בפשטות וביעילות.

מגמה הולכת וגוברת בתחום אמצעי הניקיון היא השימוש בשואבי האבק המרכזיים, אשר משפרים משמעותית את התוצאות של שאיבת האבק.

מערכת מסוג זה מוטמנת בקירות ומתחברת למנוע, מסנן ומיכל אגירה אשר ממוקמים באופן חיצוני לחלל העבודה, ואילו פעולת השאיבה נעשית באמצעות אביזרי קצה בלבד אשר מתחברים לשקעים ייעודיים.

באופן הזה מתקבלת שאיבה עצמתית הרבה יותר, סינון יעיל עשרות מונים של הלכלוך ותדירות תחזוקה נמוכה במיוחד.

שואבי האבק המרכזיים לא רק יקלו על עובדי הניקיון ויאפשרו להם לבצע את עבודתם ביעילות, אלא הם גם יותירו תוצאות טובות יותר, ומחקרים כבר הוכיחו כי השימוש במערכת מפחית משמעותית את התגובות האלרגיות שמתעוררות אצל אנשים הרגישים לאבק.

לפרטים נוספים ובדיקת התאמה של שואב אבק מרכזי למשרד שלכם חייגו אלינו ל- 072-3944882

טיפים נוספים

בנוסף לקווים המנחים הללו, ניתן למנות מספר טיפים נוספים אשר יביאו לשגרת ניקיון ממצה, יעילה ואיכותית יותר:

 • פחי אשפה עם מכסים: פחי אשפה ללא מכסים מהווים מפגע חזותי והיגייני גם יחד, ואילו מכסה פשוט כולא גם את המראה הלא נעים של האשפה וגם את הריחות הלא נעימים שעשויים לעלות ממנה.
 • הפסקות לעובדים: כן, באמצעות הפסקות מסודרות ונוחות עבור העובדים, הם לא יצטרכו לאכול ולשתות על שולחן העובדה שלהם, וכך יהיה ניתן למזער משמעותית את הלכלוך והכתמים שהם יותירו בסביבת העבודה.
 • אחסון: ככל הניתן, יש להעדיף שיטות אחסון סגורות על פני פתוחות – עדיף ארונות עם דלתות, אף דלתות זכוכית, על פני מדפים פתוחים – הדבר יפחית הצטברויות של אבק אשר הרבה יותר בעייתיות לניקוי באזורים אלה.
 • הוספת ריחות: באמצעות ניחוחות נעימים ניתן לעשות את מחצית הדרך אל סביבת עבודה נקייה ונעימה – לא צריך להסתפק רק בחומרי ניקוי ריחניים, ניתן לשלב ממש פריטים שונים שנועדו להפיץ ניחוחות נעימים בסביבת העבודה.

לסיכום – סביבת עבודה נקייה היא סביבת עבודה יעילה

סביבת עבודה נקייה, על כל יתרונותיה, היא בעלת חשיבות עליונה עבור העסק.

כבני אדם, אנו רוצים שהעובדים בעסק לא יסבלו, אלא יזכו בסביבת עבודה מסבירת פנים ובריאותית אשר תהיה טובה לגוף ולנפש שלהם.

כמכרים ואף חברים, אנו רוצים שהעובדים ירגישו טוב, שיגיעו למקום העבודה במצב רוח מרומם ועם חיוך, וכך יוכלו לעבוד בנינוחות ובנועם.

כבעלי העסק, אנו רוצים שהעובדים יבצעו את עבודתם על הצד הטוב ביותר ויספקו תפוקה גבוהה.

כל המטרות הללו נקשרות זו בזו למקשה אחת, וניתן להגשים אותן בשלל היבטים הנוגעים לאופי הארגוני של מקום העבודה, לעיצוב של החלל ועוד.

אך הדבר הראשון שמשפיע על כולן הוא הניקיון של סביבת העבודה, ובאמצעות שמירה על סביבה נקייה ניתן להבטיח שהעובדים יהיו מרוצים, יבצעו את המשימות שלהם ביעילות ושהעסק יעבוד היטב.