שאיבה לניקיון – מהם ארבעת סוגי שואבי האבק הנפוצים ואיך לבחור את האחד בשבילכם?

בכתבה הבאה נבין איך לבחור שואב אבק חזק במיוחד, נבצע השוואת שואבי אבק מהנפוצים ביותר, נסביר על ההבדלים שהופכים שואב אבק להכי טוב, נעבור על המאפיינים שהם MUST ועל אלו שאפשר לוותר עליהם ונקנח בהתאמה של שואב אבק לצורך הספציפי שיש לך. אז בואו נתחיל ונגלה את שואב האבק המתאים ביותר.

בשנים האחרונות תחום שואבי האבק התפתח, ובעוד שהתחום היה בעבר תחת אחריות בלעדית של שואבי האבק הקלסיים, כיום ישנם ארבעה סוגי מכשירים שונים שמסוגלים לבצע את משימת ניקיון החלל ביעילות.

אז איך לבחור שואב אבק?

באמצעות סקירה והבנה של התכונות, היתרונות והחסרונות של סוגי השואבים השונים. לאחר שנכיר אותם היטב נוכל לדעת מהו שואב אבק הטוב ביותר לצרכים שלנו.

שואב אבק מרכזי

המכשיר שמחולל מהפכה בתחום הוא שואב האבק המרכזי.

בניגוד למכשירים אחרים, אשר הם ניידים פרט לצורך שלהם להתחבר לחשמל באופן קבוע או זמני, שואב האבק המרכזי מותקן במבנה כתשתית נוספת, וכך כל הפעילות האלקטרונית והמכנית שלו מוסווית מן העין.

באופן הזה ניתן לחזק באופן משמעותי את יכולות השאיבה של המערכת ואף לייעל אותה, וכך עולות מספר תכונות ייחודיות לה על פני סוגי השואבים האחרים.

שואב אבק מרכזי מול שואבים רגילים

שואב האבק המרכזי מכיל יתרונות רבים, והם מחולקים לשני חלקים.

חלק אחד של היתרונות נובע מהעובדה שהשואב מהווה מערכת פנימית למבנה, וכך הוא אינו סובל מן החסרונות הטבעיים של שואבי אבק חיצוניים.

חלק שני של היתרונות נובע מן ניצול היתרונות הראשוניים ושימוש בהם כדי לייעל ולחזק את המערכת אף יותר.

כך, מתקבלים היתרונות הבאים:

 • עצמת שאיבה גבוהה: מכיוון ששואב האבק המרכזי מותקן כמערכת תשתיתית במבנה, ניתן להתקין לו מנוע שאיבה יעיל ועצמתי הרבה יותר מזה הקיים בשואבי אבק חיצוניים, וכך מתקבל עצמת שאיבה גבוהה בהרבה מן הרגיל.

 

 • ניקוי חלקיקים יעיל יותר: עצמת השאיבה הגבוהה בשילוב צינור השאיבה המסיבי של שואב האבק המרכזי יוצר את התנאים לתפיסה יעילה יותר של חלקיקי האבק והלכלוך, וכך הוא מצליח לסלק אחוז גבוה הרבה יותר מזה שמתאפשר תחת שימוש בשואבי אבק חיצוניים.

 

 • הוצאת חלקיקי הלכלוך אל מחוץ למבנה: יחד עם התפיסה היעילה של חלקיקי הלכלוך, שואב האבק המרכזי מנתב אותם אל כלי קיבול חיצוני למבנה, וכך מבטיח סילוק שלהם לצמיתות – זאת בניגוד לשואבים חיצוניים, אשר הצורך להחליף באופן ידני את שקיות האגירה שלהם מיושם לרוב בתוך המבנה וכך מסייע לפיזור מחודש של מקצת מן החלקיקים. חלקיקים אלו מעוררי אלרגיות (כגון: הפרשות של קרדית האבק) אותן אנו נושמים גורמות נזק למערכת הנשימה.

 

 • פשוט לשימוש: תפעול מערכת השאיבה המרכזית מתבצע באמצעות צינור בלבד המחובר לשקע ייעודי, וכך נוצרת עבודת ניקיון נוחה יותר ביחס לשימוש בשואב אבק רגיל, אשר התפעול שלו עשוי להיות מסורבל – בנוסף לכך, הדבר מונע את הצורך לחבר את שואב האבק אל החשמל כל הזמן, וכמערכת תשתיתית היא מחוברת באופן קבוע למערכת החשמל וכל שיש לעשות הוא להפעיל אותה במתג ייעודי.

 

 • בריאותי יותר: כתוצאה ישירה מרמת הניקיון הגבוהה, שואב האבק המרכזי מביא לסביבה בריאותית יותר, ומחקרים מראים שיפור משמעותי במצבם של אנשים הסובלים מאסתמה ותופעות אלרגניות שונות, כגון: עיטוש, שיעול, נזלת, צריבה בעיניים ועוד. בקרב דיירי הבית בעוד ששיטת שאיבת שואב אלחוטי מותירה את כל חלקיקי האבק הקטנים מ 0.3 מיקרון בחלל הבית ואלו בדרך כלל החלקיקים גורמי האלרגיות למיניהם. ומרגישויות שונות כאשר הם נמצאו בסביבה המטופלת באמצעות מערכת השאיבה המרכזית.

 

 • מיכל איסוף הלכלוך גדול במיוחד המצריך ניקוי אחת לכמה חודשים בלבד.  כמערכת תשתיתית, שואב האבק המרכזי אינו נדרש שמיכל האגירה שלו יהיה נייד, וכך מתקבלת האפשרות לייצור מיכל אגירה גדול הרבה יותר – באופן הזה, לא רק שהעבודה עם שואב האבק המרכזי פחות מסורבלת בהיעדר הצורך לסחוב את מיכל האגירה יחד עם מכשיר השאיבה, אלא ניתן להתקין מיכלי אגירה גדולים במיוחד שדורשים החלפה בתדירות נמוכה מאוד.

למחקר הקליני של אונ' דיוויס אודות מערכת שאיבה מרכזית

 • שקט במיוחד: האופי של מערכת השאיבה המרכזית כמערכת תשתיתית מאפשר למקם את מנוע השאיבה שלה במקום מוסווה ומרוחק ממוקד השאיבה, באופן שניתן לבודד אותו היטב מבחינה אקוסטית – כך הזיהום הקולי הנלווה לרוב למכשירי שאיבה מקבילים נחסך, ושואב האבק המרכזי מתאפיין בפעילות שקטה.

 

 • אורך חיים ממושך: היעילות של מערכת השאיבה המרכזית מתרחבת עד לכדי עמידות גבוהה יותר – זאת מפני שעיקר המערכת הוא נייח ומוסווה, כך שאינו חשוף לשלל מפגעים ששואבי אבק חיצוניים חשופים אליהם, ובאופן הזה מתקבל אורך חיים ממושך הרבה יותר.

 

 • אביזרים ומכשירי קצה: מערכת השאיבה המרכזית מתהדרת באוסף רחב של אביזרים נלווים ומכשירי קצה כדי לייעל את מלאכת השאיבה וכדי לנקות משטחים בעייתיים – ביניהם ניתן למנות שואב יעה, מיכל לאיסוף נוזלים, מברשות בעלי חיים, מברשות לרהיטים, מברשות לפרקטים ועוד.

 

 • העלאת ערך הבית: מכיוון שמדובר במערכת שאיבה מרכזית, היא הופכת לחלק מהותי מן הבית עצמו, וכך היא מעלה את הערך שלו.

שואב אבק מרכזי מול שואב אבק אלחוטי

בהשוואה בין מערכת שאיבה מרכזית לבין שואבי אבק אלחוטיים שהפכו פופולריים במיוחד מתגלים היתרונות הבאים.

איכות ואפקטיביות הניקיון בעוצמה ולאורך זמן

השילוב של יחידת מנוע עוצמתית, ליצירת עוצמת וואקום וסיחרור אוויר מירביים, הממוקמת חיצונית לבית, משולבת עם טכנולוגיית מסננים ייחודית ומיכל איסוף גדול במיוחד מאפשרים עוצמת שאיבה גבוהה ביותר ולאורך זמן ארוך מבלי שהמערכת תאבד את עוצמת הוואקום כתוצאה מבעיות של סוללות שנגמרו ואו מסננים/פילטרים שנסתמו ומקטינים את עוצמת הוואקום.

כידוע, אחת התופעות הבעייתיות בשואבים אלחוטיים היא זמן הפעולה המוגבל בשל הצורך לטעינה תכופה של הסוללות ותדירות שחיקת הסוללות והצורך בהחלפתן בשל כך.

אמינות ועמידות המערכת לאורך עשרות שנים

מערכות שאיבה מרכזיות בנויות טכנית לעבודה בעומסים כבדים וידועות בעמידותן לאורך שנים רבות.

קיימות מערכות המותקנות ופועלות בבתים במשך 20 שנים ויותר.

מערכות שאיבה אלחוטיות מתקשות להחזיק לאורך זמן ומועדות הרבה יותר לתקלות והשבתות ובעיקר רגישות לסביבה עם לחות ורטיבות האופייני לסביבת הניקיון דבר היוצרת קורוזיה ופגיעה במנוע המערכת (לאחרונה התפרסמה במדור ממון של ידיעות אחרונות כתבה שמדגישה כי רבים נתקלים בבעיה זאת עוד בתקופת האחריות ותקלה זאת אינה מכוסה באחריות).

לאחרונה מגזין הצרכנות הבינלאומי הידוע ביותר "קונסיומר ריפורט" הסיר את המלצתו משואב האבק האלחוטי, דייסון, בשל תוצאות מחקר שערך ואשר ממצאיו הצביעו על חוסר אמינות המערכת בכל הקשור לאורך זמן תקינותו.

נוחות מירבית

שילוב שקע יעה במטבח (או בכל מקום אחר) אליו ניתן לטאטא את כל הלכלוך אשר נשאב בוואקום ישירות למיכל האיסוף.

מקל על פעולת הניקיון היומית ללא צורך להתכופף ולאסוף את הלכלוך.

חסרונות שואב האבק המרכזי

מנגד ליתרונות הרבים של שואב האבק המרכזי, יש לציין גם את החסרונות שלו.

בדומה ליתרונות, גם החסרונות נובעים מאופיו של שואב האבק המרכזי כמערכת תשתיתית אשר דורשת מרחב והתקנה ייעודית.

ניתן כך למנות את החסרונות הבאים:

 • עלויות התקנה: מערכת השאיבה המרכזית היא מערכת מובנית אשר יש צורך להתקין אותה באופן הדומה להתקנת תשתית, וכך מצטברות עלויות התקנה לא זולות – עם זאת, יש לזכור שאורך החיים של המערכת והיעילות הגבוהה שלה בהשוואה לשואבי אבק רגילים או רובוטיים עשויים להביא לחיסכון בעלויות המצטברות לאורך זמן.

 

 • הכנת תשתית: התקנת המערכת כמערכת תשתיתית לכל דבר אינה מסתכמת רק בעלות ההתקנה, אלא גם במלאכה הנלווית לכך – המערכת מותקנת בתוך האלמנטים האדריכליים של המבנה, ולכן ממומלץ להתקין אותה כבר בשלבי הבנייה, ובמקרים בהם היא משולבת במבנה גמור יהיה צורך לבצע בו שיפוץ כדי להתקין את המערכת.

 

 • אחסון מנוע ומיכל: מערכת השאיבה המרכזית אינה דורשת מרחב בתוך חלל המבנה בצורת מכשיר שאיבה כלשהו, אך היא כן דורשת מרחב חיצוני נוסף עבור המנוע ומיכל האגירה שלה – לפיכך, אמנם אין צורך להקדיש למערכת מקום גלוי ונראה לעין, אך היא אכן זקוקה למקום.

למי זה מתאים?

באופן הזה מתקבלת תמונה די בהירה בנוגע לקהל היעד של מערכות השאיבה המרכזיות – היתרונות הרבים של המערכת הופכת אותה לכדאית לכל אדם, אך נוכח החסרונות המעטים שלה ניתן לצמצם במעט את הקהל.

באופן הזה, ניתן להמליץ על מערכת זו עבור המטרות הבאות:

 • בעלי אלרגיות ורגישויות: אנשים הסובלים מאסתמה, אלרגיות לקרדית אבק ורגישויות שונות ימצאו את שואב האבק המרכזי כמערכת יעילה במיוחד שתסייע ליצור עבורם סביבה בריאה וידידותית יותר.

 

 • בעלי אהבה עזה לניקיון: אנשים רבים ששואפים לרמת ניקיון גבוהה במיוחד בביתם או בסביבת העבודה שלהם יגלו ששואב האבק המרכזי הוא מערכת השאיבה שמרצה אותם באופן הטוב ביותר.

 

 • משרדים ומוסדות: מבנים הכוללים חללי עבודה גדולים זקוקים לשיטת ניקיון יעילה כדי לשמור על העובדים בהם בשגרת ניקיון שניתן לבצע אותה באופן יעיל ומהיר – שואב האבק המרכזי מהווה פתרון יעיל במיוחד לכל הצרכים האלה וכך הוא מהווה פתרון אידאלי עבור מבנים מסוג זה.

 

 • בתים פרטיים ומבני מגורים: מלבד היותם מערכות יעילות ונוחות לשימוש, שואבי האבק המרכזיים הם גם אלמנט שיש בו להעלות משמעותית את ערך הנכס – באופן הזה, שילוב של השואב כמערכת עצמאית בבתים פרטיים או כמערכת שיתופית במבני מגורים יכולה לתרום לדיירים הן במישור הבריאותי הן במישור הפיננסי.

להתאמה של שואב אבק מרכזי לצורך שלך יש לחייג ל- 072-3944882.

שואב אבק רגיל

שואב האבק הרגיל הוא המכשיר הקלאסי שמלווה אותנו כבר כמאה שנה.

למעשה, מכשירי השאיבה הראשונים היו דווקא מערכות הדומות יותר לשואב האבק המרכזי, אך הטכנולוגיה עוד לא הייתה בשלה בראשית המאה העשרים וכך החליפו אותה המכשירים החשמליים והניידים.

מה עדיף - שואב אבק רגיל או שואב מרכזי?

אין זה מפתיע שהמכשיר הפך לכלי שניתן למצוא כמעט כמו בית, כאשר הוא מתעלה באופן משמעותי על החלופה היחידה שהייתה בזמן הופעתו – המטאטא.

כיום ניתן למצוא שואבי אבק בשלל גדלים וסוגים, ואף מכשירים ניידים לחלוטין אשר מבוססים על סוללות נטענות.

יתרונות שואב האבק הרגיל

יש סיבות לכך ששואב האבק הרגיל נמצא בשימוש ביתי נפוץ במיוחד כבר כמאה שנה, ואלו הם רשימת היתרונות שלו.

בין היתרונות המרכזיים של המכשיר ניתן למנות את הבאים:

 • עצמת שאיבה אחידה: שואב האבק הרגיל מתבסס על אנרגיה חשמלית אשר גורם לו לפעילות רציפה וקבועה, וכך מתקבלת עצמת שאיבה אחידה שמאפשרת עבודה יעילה בכל מהלך העבודה.

 

 • ריקון מיכל איסוף בתדירות בינונית: שואבי האבק הרגילים נבדלים אלו מאלו בגדלים שלהם, אך רובם מהווים מכשיר גדול למדי המכיל בו מיכל אגירה די גדול – באופן הזה נחסך הצורך להחליף את מיכל האיסוף בתדירות גבוהה, ולרוב יש להחליף אותו אחת למספר שימושים.

 

 • ניידות: שואב האבק הרגיל הוא מכשיר נייד, במובן שניתן לשנע אותו – באופן הזה השואב אינו מקורקע למבנה אחד, וניתן להעביר אותו ממבנה למבנה בהתאם לצורך ובאופן עצמאי.

חסרונות שואב האבק הרגיל

על אף יתרונותיו של שואב האבק הרגיל, החדשנות המובהקת שלו מתקבלת רק לנוכח המכשירים הישנים אותם הוא החליף לפני כמאה שנה.

עם התפתחות הטכנולוגיה המודרנית וייצור המנגנונים החדישים והמתוחכמים יותר, שואב האבק הרגיל אסף לחיקו מספר חסרונות שקשה להתעלם מהם, ואלו המרכזיים שבהם:

 • עבודה מסורבלת: שואבי האבק המיועדים לעבודת ניקיון מקיפה של החלל כולו הם שואבים גדולים שלא ניתן להחזיק באופן קבוע, וכך מתקבל הצורך לסחוב אותם מחלל לחלל וברחבי החדר עצמו – השואב כבד, הוא עשוי ללכוד תחתיו את הלכלוך עצמו שהוא אמור לשאוב, ויש צורך לנתק ולחבר אותו לחשמל שוב ושוב כדי להצליח להגיע לכל חלקי המבנה.

 

 • פיזור של חלקיקי אבק: על אף גודלו של שואב האבק הרגיל, כדי שיישאר מכשיר נייד, הוא אינו יכול להצטייד במנוע גדול מידי, וכך פעמים רבות המנוע אינו מצליח לשאוב ביעילות את כל חלקיקי האבק והלכלוך – הדבר גורם דווקא לפיזור מחודש של החלקיקים באוויר החדר, וכך מייצרת תוצאות ברמה בינונית בלבד.

 

 • חזרה על משטחים: בהתאם לאופי המסורבל של העבודה עם שואב האבק הרגיל ולפיזור החלקיקים שהוא גורם, נוצר הצורך לחזור שוב ושוב על משטחים כדי לייעל את התוצאות, והדבר גורם לעבודה ממושכת ורבה.

 

 • כאבי גב: העבודה המסורבלת המתקבלת עם שואב האבק הרגיל היא בעלת תופעת לוואי לא נעימה, כאבי הגב – הסחיבה של המכשיר ממקום למקום יחד עם הכריעה וההתכופפות המתקבלת בניסיון לתפעל אותו כראוי אינה בריאה לגב ועלולה לגרום לכאבים ואף לנזקים לאורך זמן.

 

 • תפיסת מרחב: שואב האבק הרגיל הוא מכשיר גלוי, וגם מחוץ לזמני הניקיון הוא דורש מקום אחסון שלרוב גלוי או גלוי למחצה – הדבר פוגע בעיצוב הכללי של החלל והוא דורש מרחב רב, במיוחד לנוכח היותו של השואב כלי בעל צורה אינה מוגדרת אשר צורך מקום אחסון גדול בהרבה מסך הנפח שלו.

 

 • זיהום אקוסטי: מכיוון ששואב האבק הרגיל הוא כלי נייד, המנוע שלו אינו מוסווה, וכדי לחסוך בגודל ובמשקל של המכשיר המנוע אינו מוגן במנגנונים לבידוד אקוסטי – באופן הזה הפעילות של שואב האבק הרגיל רועשת במיוחד.

למי זה מתאים?

היתרון  של שואב האבק הרגיל על פני מערכות מקבילות הוא היותו נייד, כך שניתן להעביר אותו בקלות יחסית ממקום אחד למשנהו.

היתרון הזה הוא שמגדיר את קהל היעד העיקרי עבור שואב האבק הרגיל, וכך ניתן לקבוע עבור מי הוא מתאים:

 • בעלי דירות: בעלי דירות שאינם יכולים להתקין מערכות רחבות בבתיהם מכיוון שהם זקוקים לאישור הדיירים השכנים להם ימצאו ששואב האבק הרגיל מהווה את אחד הפתרונות הטובים ביותר עבור ניקוי הבתים שלהם.

 

 • שוכרים: שוכרים ומי שאין ברשותו נכס קבוע ככל הנראה יעדיף את שואב האבק הרגיל, אותו הוא יכול לקחת איתו כאשר יעבור דירה.

שואב אבק רובוטי

מכשיר שצבר פופולריות בשנים האחרונות הוא שואב האבק הרובוטי.

מה עדיף - שואב אבק מרכזי או רובוטי?

שואב האבק הרובוטי הוא חלק ממגמת האוטונומיזציה המובהקת של השנים האחרונות, אשר במסגרתה ישנה שאיפה להפוך יותר ויותר מכשירים חשמליים ובמיוחד מכשירים ביתיים לעצמאיים, ולמנוע התערבות אנושית ככל הניתן.

יתרונות שואב האבק הרובוטי

נראה שאחד מיתרונותיו המרכזיים של שואב האבק הרובוטי הוא הקשר המיוחד שהוא הצליח ליצור עם חיות מחמד, וכיום ניתן למצוא אינספור סרטונים בהם הוא מככב כאשר חיות שונות רוכבות עליו.

אך מלבד היותו מכשיר קטן וחמוד למראה אשר מצטלם נהדר, לשואב האבק הרובוטי יש גם יתרונות הנובעים מהיותו עצמאי.

אלו היתרונות העיקריים שבהם:

 • עובד באופן עצמאי: היתרון המובהק ביותר של שואב האבק הרובוטי הוא שהמכשיר אינו זקוק לשום התערבות אנושית – הוא פועל באופן עצמאי כמעט לחלוטין, ואף יודע לנווט בחזרה אל עמדת הטעינה שלו – המקרים היוצאים מן הכלל הם אלו בהם השואב נתקע בחלל מסוים, לרוב כתוצאה ממפגש לא רצוי עם שטיח.

 

 • זמני עבודה נוחים: מכיוון שהמכשיר עובד באופן עצמאי, אפילו אין צורך לשהות בבית בזמן שהוא עובד – באופן הזה לא רק ששואב האבק הרובוטי אינו דורש התערבות אנושית, הוא אף לא מפריע לשגרה בבית מכיוון שניתן להפעיל אותו רק בזמנים בהם הבית ריק.

 

 • עלות נמוכה: שואב האבק הרובוטי הוא מכשיר קטן למדי, ועם התחרות העולה בשוק וקצב הפיתוח המהיר של המנגנונים השונים, העלות שלו ירדה והוא מהווה כיום מכשיר נגיש למדי.

חסרונות שואב האבק הרובוטי

שואב האבק הרובוטי נושא איתו גם מספר חסרונות מובהקים הנובעים ממספר סיבות הקשורות באופיו.

ראשית כל, שואב האבק הרובוטי מהווה אחד מן המכשירים האוטונומיים הראשונים, והטכנולוגיה שלו בסיסית בהתאמה – אופי הפעולה שלו פשוט אף מכדי שיהיה ניתן לכנות אותו בשם "אינטליגנציה מלאכותית", וכך רמת היעילות והקפדנות שלו אינה מתקרבת לזו של מפעיל אנושי.

שנית, שואב האבק הרובוטי מתוכנן להיות מכשיר קטן, וכך מוטלות עליו מספר מגבלות אשר גורמות לו לחסרונות נוספים.

החסרונות העיקריים של המכשיר הם הבאים:

 • ניקוי לא יסודי: המנוע של שואב האבק הרובוטי קטן וחלש, הוא נע בחלל באופן אוטומטי שלרוב לא מספיק כדי לכסות את כל החדר, והוא אינו תמיד מצליח לחדור אל מתחת לכל הרהיטים וכך לא להגיע דווקא לאזורים שהכי זקוקים לשאיבה – באופן הזה מתקבל ניקוי בסיסי בלבד, אשר אינו יסודי דיו ולא יביא לתוצאות ברמה גבוהה.

 

 • בלאי מהיר: העצמאות של שואב האבק הרובוטי מתאפיינת בפעילות השאיבה שלו ולא בטיפול שלו בעצמו, כך שנוצר מצב בו שואב האבק עשוי להתבלות במהירות, והדבר ניכר במיוחד בעצמת השאיבה שלו אשר נחלשת עם הזמן.

 

 • ריקון בתדירות גבוהה: כמכשיר קטן, שואב האבק הרובוטי אינו יכול לשאת מיכל אגירה גדול, וכך המיכל נוטה להתמלא אחרי כל פעילות – באופן הזה יש צורך להחליף את שקית האגירה אחרי כל שימוש.

 

 • הכנת הבית: שואב האבק הרובוטי הוא אמנם עצמאי, אך הוא לא מסתדר עם כל דבר – השואב אינו תמיד ער למעבר בין מפלסים או יודע להשתחרר מאלמנטים מסובכים שונים כמו שטיחים, ולכן יש צורך להכין את הבית לקראת הפעילות שלו, או להציל אותו בכל פעם שהוא נתקע או נופל.

 

 • לא תמיד מסתדר עם בעלי חיים: פעמים רבות, בעלי החיים עשויים להתיידד עם שואב האבק הרובוטי, אך פעמים אחרות הם עשויים שלא להסתדר איתו – המכשיר הוא רובוט, בסופו של דבר, והוא רק מבצע את העבודה שלו, וכך הוא יכול בהחלט לפגוע בבעלי חיים או להרגיז אותם כך שהם יפגעו בו.

 

 • רעש: דגמים שונים של שואבי אבק רובוטים נבדלים זה מזה בזיהום האקוסטי לו הם גורמים – ביניהם ישנם מכשירים שקטים, אך לצידם ישנם כאלה רועשים במיוחד, ומה שמשותף לכולם הוא שהם צועקים ומייללים ברגע שהם נתקעים בשטיח כלשהו.

 

 • אחסון: שואב האבק הרובוטי זקוק לאחסון מיוחד – לא ניתן להניח אותו בארון, מכיוון שהוא מבקש לחזור באופן עצמאי למתקן העגינה שלו, ולכן יש צורך למקם את המתקן במקום גלוי בבית אשר תופס מרחב ועשוי לפגוע בעיצוב החלל.

למי זה מתאים?

שואב האבק הרובוטי סובל ממספר חסרונות, אך העצמאות שלו הופכת אותו למכשיר שאכן יכול להתאים לאנשים רבים.

כך הוא יכול להתאים לאנשים הבאים:

 • אנשים שנעדרים באופן ממושך מהבית: אנשים הנעדרים באופן רב וממושך מהבית, ובמיוחד כאשר אין להם את הזמן לנקות את הבית בעצמם (או בעזרת עוזרת משק בית), יכולים להיעזר בשואב האבק הרובוטי כדי לבצע את המטלה עבורם.

 

 • צעירים ואנשים שאינם קפדניים בענייני ניקיון: מי שאינו קפדן בענייני ניקיון ושמבקש רק ניקיון בסיסי יגלה ששואב האבק הרובוטי מבצע את העבודה הזו באופן יעיל.

 

 • אנשים הזקוקים לסיוע בשגרת הניקיון: שואב האבק הרובוטי יכול לשמש גם כגורם מסייע במקום כגורם עיקרי, וכך לשאוב את הבית באופן שגרתי בין ימי הניקיון הרגילים בהם תתבצע שאיבה קפדנית יותר באמצעות שואבי אבק אחרים.

מה חשוב לבדוק לפני רכישת שואב האבק

גם אחרי שבחרנו את שואב האבק המתאים ביותר עבורנו מבין שלושת הסוגים, עדיין מוקדם לפתוח בחגיגות, ויש צורך לבחור את הדגם המועדף מבין ההיצע הרחב הקיים בשוק.

ניתן לגלות במהירות שתחת כל אחד מן הסוגים של שואבי האבק יש דגמים רבים ומגוונים שכוללים בהם תכונות שונות, וצריך להתחשב בהם בזמן הקנייה.

הבדל ניכר וברור מאליו בין הדגמים השונים הוא המחיר, ואפשר לצפות שהמחיר ירד ככל שאיכות התכונות של השואב יהיו ירודות יותר, ולכן צריך למצוא את האיזון הנכון בין התקציב שלנו לבין התכונות הרצויות.

אלו התכונות העיקריות שמאפיינות את דגמי שואבי האבק השונים ויש לבדוק לפני הרכישה:

 • עצמת שאיבה: ככל שעצמת השאיבה תהיה גבוהה יותר, כך שואב האבק ילכוד יותר חלקיקי לכלוך ובאופן מהיר יותר, אך כאשר מדובר במכשיר חיצוני, הדבר עשוי להתבטא בצריכת חשמל גבוהה יותר ובמשקל גבוה יותר של המכשיר – עצמת השאיבה נמדדת ביחידת המידה WSP. וואט כוח היניקה.

 

 • סינון: יש לבדוק את היעילות של שיטת הסינון של השואב – שואב האבק פולט את האוויר שהוא שואב לאחר סינון של חלקיקי הלכלוך והאבק, ובאם שיטת הסינון אינה יעילה דיו, אחוז גדול מידי של הלכלוך עשוי להתפזר בחזרה בחלל.

 

 • רעש: יצרני מכשירי חשמל מחויבים לציין את עצמת הרעש שפעילות המכשיר יוצרת, והציון נעשה באמצעות כמות הדציבלים – היא תהיה לרוב מעל ל-75 דציבלים, רמת רעש שנחשבת לנמוכה במיוחד עבור שואבי אבק.

 

 • אחריות: שואב האבק הוא מכשיר חשמלי, וכך הוא עשוי להתקלקל ולהיפגע באופן שלא נוכל לתקן באופן עצמאי – לכן יש צורך להקפיד שלמכשיר יש אחריות ולבדוק את אופי האחריות, משך הזמן שהיא מכסה ואת התרחישים שהיא כוללת.